Delopreality Logo
DÔVERA * EMPATIA * ĽUDSKOSŤ * OTVORENOSŤ * PROFESIONALITA
V ponuke je 12 nehnuteľností.

POZOR NA ZASAHOVANIE DO STATIKY DOMU.

Minuly týždeň sa ku mne dostala správa o tom, že na Ukrajine spadol dom a zomrelo 8 ľudí vrátane 5 ročného chlapčeka, niekoľko ďalších je zranených. Dôvod? Rekonštrukcia bytu a poškodenie statiky domu....

Často pri obhliadkach vidím ako pri eufórii z nového domova má klient konkrétne predstavy o tom, ako by mal jeho nový domov vyzerať. Mnoho krát sú tieto predstavy spojené so zmenou dispozície a tieto „zmeny“ sú často radikálnym zásahom do existujúcich častí bytu. Búrajú sa steny, odstraňujú priečky. Stavebné úpravy však môžu ovplyvniť celý bytový dom. Nemusí sa síce hneď nič stať, ale v budúcnosti sa môžu prejaviť následky narušenia statiky, zvlášť, ak bude takýchto zásahov v bytovom dome viac. Môžu sa objavovať trhliny, konštrukcia sa začne pohybovať a v najhoršom prípade sa môže aj zrútiť. Búranie nosných stien predstavuje obrovské riziko. Ak sa takýchto dier v dome objaví viac na rôznych miestach, tak môže dôjsť k tomu, že to ten dom už nebude vedieť vstrebať a jednoducho sa zrúti.

Vybúranie diery do steny sa môže prejaviť aj inak ako nutne pádom domu. Predstavitelia bytových družstiev a spoločenstiev vlastníkov často opisujú prípady, keď niekto na hornom poschodí panelového domu vybúral nejakú stenu, v spodných poschodiach sa potom skrútili dvere tak, že nešli otvárať ani zatvárať.

Väčšina ľudí nemá predstavu o tom, ako taký panelový dom funguje. Myslia si, že môžu robiť ľubovoľne veľké otvory do ktoréhokoľvek panela, a poniektorí sa do toho pustia aj sami.

Mnoho krát sa stane, že maklér, ktorý je na obhliadke bytu, svojim klientom tvrdí, že nič nie je problém a ponúka im riešenia práve vybúraním priečok a radikálnym zasahovaním alebo až zbúraním nosných múrov s použitím náhrady.

Je to nezodpovedné a nebezpečné.

Ani my, makléri by sme nemali dávať takéto rady klientom iba preto aby sme byt za každú cenu predali.